ארכיון היסטורי

ארכיון היסטורי ומרכז לתיעוד ראש העין 
הארכיון ההיסטורי והמרכז לתיעוד ראש העין הוקמו בשנת 2009 במטרה לתעד את סיפורה של העיר מתקופת המנדט הבריטי ועד ימינו. כאן ניתן למצוא מסמכים, תמונות,  מפות, חומרי עיון ומחקר ועוד.

כתובתנו:
מבנה בית מורשת יהדות תימן, רחוב שבזי 41, ראש העין.
ניתן להגיע בתיאום מראש בטלפון: 03-5034880/1, או בדואר האלקטרוני: Archiverosh@gmail.com
 
 
 
מציג 1 עד 16 מתוך 29 נושאים.
1 2 »

החודש (אוקטובר 2013), הוצבו שמונה שלטים באתרים היסטוריים ברחבי ראש העין.  פעילות זו היא תוצר של עבודה מאומצת מאוד של ועדת השימור העירונית והמרכז לתיעוד ראש העין, ובשיתוף פעולה מלא עם המועצה לשימור אתרי נמורשת בישראל.

ראה מידע נוסף..

במעמד נציג משרד ראש הממשלה ראובן פינסקי, ראש העיר משה סיני, מנכ"לית העירייה, חברי מועצת העיר, נציגי "יד בן צבי" ועשרות תושבים, התקיים החודש במתנ"ס לב אפק אירוע הסיום של שנת הפעילות הראשונה של פרוייקט "ישראל נגלית לעין" בעיר. במסגרתו הוענקו תעודות הוקרה למשפחות שתועדו.

ראה מידע נוסף..

במסגרת פרויקט ייחודי תועדו עד כה למעלה מ- 70 בתי כנסת בעיר
ראש העין נמצאת במקום השני בארץ במספר בתי כנסת לנפש, כך נודע במהלךטקס לציון פרויקט ייחודי של תיעוד בתי הכנסת בעיר, שהתקיים בבית הכנסת המרכזי נווה אפק, ובוהשתתפו עשרות תושבים ומתנדבים. 

ראה מידע נוסף..

חטיבת הביניים "גוונים" נבחרה להציג את פעילותה בתערוכת הפוסטרים במסגרת  הכנס השנתי של תוכנית אמירים למחוננים ולמצטיינים. הכנס יתקיים ביום ראשון, 17 במרץ 2013 במרכז הכנסים וואהל סנטר בשעה 12:00.

מאת: יסכה רוה  בימים אלה הושק מרכז התיעוד האינטרנטי הארצי לאלבומי משפחות, בטקס מרגש שנערך ב"יד בן צבי", ירושלים. כך לאחר כשנה וחצי של עבודה אינטנסיבית יכול כל אזרח למצוא חברים, בני משפחה, אירועים ועוד, באמצעות תמונות, מסמכים וחפצים שבאלבומי המשפחות של המדינה.

ראה מידע נוסף..

מאת: יסכה רוה    אירוע הפתיחה של תערוכת החוצות "אלבומי נעורים ראש העין", שנערך במסגרת ערב ההצדעה לתנועות הנוער בעיר, הביא למפגש מרגש בין המחנך צדקיהו חדי ובין תלמידיו משנות  החמישים.

ראה מידע נוסף..

מאת: יסכה רווה    קבוצה של איגוד  הארכיונים בישראל ביקרה בראש העין כדי ללמוד ולהתרשם מקרוב מן הפעילות הקהילתית הענפה המתבצעת בעיר בתחום התיעוד ההיסטורי העירוני, ותיעוד אלבומי משפחות. במשך כשלוש שעות הדגים צוות הארכיון ההיסטורי ומיזם "ישראל נגלית לעין" כיצד תושבי העיר שותפים ומעורבים בתהליך התיעוד, כיצד פעילות זו מקרבת בין תושבים חדשים לוותיקים ומחברת בין אנשים, כיצד החקר והתיעוד מחזקים את הזיקה של התושב לסביבתו, ובאלו דרכים אנו פועלים כדי להביא אל הציבור את הסיפור ההיסטורי של העיר ותושביה.

ראה מידע נוסף..

מאת : רינת שגיא   תערוכת חוצות,  המתעדת את פעילות חיי הנוער והצעירים בראש העין כיום ובעשורים הראשונים של  העיר, תוצג החל מתחילת חודש מאי במתחם חטיבות הביניים "גוונים" ו"היובל",  ובמתחם המרכז הקהילתי על שם קימרלינג. תערוכה זו היא תוצאה של שיתוף פעולה  בין המיזם "ישראל נגלית לעין", יד בן צבי ומחלקת הנוער בעיריית ראש העין,  ותתקיים לרגל אירועי שבוע הנוער העירוני שיתקיימו במחצית חודש מאי 2012.

ראה מידע נוסף..

פרויקט ישראל נגלית לעין הוא מיזם קהילתי לתיעוד חזותי של אלבומים פרטיים.  נעשה במסגרת פרויקט תמ"ר- תשתיות מורשת לאומית של ממשלת ישראל, ובשלב ראשון  יתבצע בארבע עיירות פיתוח נבחרות (קריית שמונה, ראש העין, שדרות וירוחם).  בכל עיר יוקם צוות ומרכז לאיסוף של צילומים, רישום, תיעוד וסריקה. במקביל  יוקם מרכז תיעוד אינטרנטי וכן פעילויות קהילתיות שונות.

דוח התקדמות ועדכונים

בטקס מרגש ורב משתתפים הוסר הלוט מעל שלטי מורשת בשמונה אתרים בגרעין ההיסטורי של העיר. שמונת השלטים הם אחד התוצרים של פעילות עירונית מתמשכת למען תיעוד ושימור הסיפור ההיסטורי של העיר, וכן כחלק מתכנית ליצירת מסלולי תיירות בעיר. ביום שלישי ה- 1 בנובמבר אחר הצהריים התכנסו תושבים ותיקים וחדשים, אורחים, נבחרי ציבור ובני נוער בשבעה אתרים שונים, כדי להסיר את הלוט בו-זמנית מעל השלטים ההיסטוריים שהוצבו בהם מספר שבועות קודם לכן.

ראה מידע נוסף..

באוקטובר האחרון התקיים בעירנו אירוע ההשקה של "ישראל נגלית לעין" – מיזם לסריקה, לתיעוד ולשימור אלבומי משפחה. בימים אלה הסתיים קורס ההכשרה למתנדבים, שיובילו את המיזם ביחד עם הצוות המקצועי במשך שנת 2012. בימים אלו מתחילה עבודת השטח . התערוכה "פותחים אלבום" שכללה מצגת של תמונות מאלבומי משפחות בראש העין ותערוכת תצלומים משכונה א` - אוסף דר` אבינועם צברי, הוצגה בגלריית המתנ"ס על-שם קימרלינג במשך כל חודש אוקטובר, לרגל השקת המיזם.

ראה מידע נוסף..

אתר אבן העזר - עזבת צרטא אתר אבן העזר נמצא בגבעה המזרחית בסמוך לבית העלמין בראש העין (נ"צ 1680, 1466) ואין לבלבל אותו עם תל אפק - מבצר אנטיפטרוס, העיר הקדומה והגדולה  השוכנת בסמוך למעיינות הירקון, מערבית לראש העין. החפירות במקום נוהלו  בין השנים 1978-1976 כחלק מסקר ארכיאולוגי באזור כולו וכהכנה לקראת היישוב  העירוני שעתיד היה לקום באזור. הממצאים מעידים כי המקום היה על יישוב  התנחלות ישראלי, כנראה אחת ממשפחות שבט אפרים או מנשה. בתקופה מאוחרת יותר  היווה המקום את גבול ההתיישבות הישראלית בהר. באתר נתגלו שלוש שכבות ארכיאולוגיות החל מהמאה ה-12 וה-13 לפני הספירה.

ראה מידע נוסף..

  
ראש העין © כל הזכויות שמורות
משרדי העירייה: רחוב שילה 21 ראש העין 48036טלפון: 03-9007272 מוקד עירוני: 03-9384685/106
ראשי מפת אתר גוגל + פייסבוק יוטיוב